Kartal’a Erken Uyarı İstasyonu kuruldu

Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE)’nün İstanbul İl Afet Risk Azaltma Planı (IRAP) kapsamında Marmara Denizi çevresi ve adalara kurmayı planladığı ‘Çok Disiplinli Tsunami Gözlem ve Erken Uyarı İstasyonu’nun ilki, Kartal Belediyesi’nin Dragos Su Sporları Merkezi’nde hayata geçti.

İstasyonlarda yer alan gelişmiş tsunami erken uyarı sistemleriyle Marmara Denizi’nde depremler sonrası oluşabilecek tsunamiler, daha yakından çok disiplinli bir yaklaşımla 7/24 takip edilecek.

Yeni istasyonların ilki, Kartal Belediyesi’nin katkılarıyla Kartal Belediyesi Su Sporları Merkezi’nde faaliyetlerine başladı.

Denizdeki yükselme ve alçalma seviyeleri, deniz suyu sıcaklığı, hava sıcaklığı, nem, basınç, rüzgârın şiddeti ve yönünü ölçecek Tsunami Gözlem İstasyonu ile sismik hareketleri izleyecek olan ivme ölçer 7/24 düzenli ölçümler yaparak verilerini, entegre olduğu Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’ne gerçek zamanlı olarak paylaşacak.

Ölçümlerde saptanan herhangi bir anormallik halinde de sistem yine aynı kuruma söz konusu uyarıları dakikalar öncesinden aktaracak. Kurulan sistem, güneş enerjisi ile çalışması bakımından da önem arz ediyor.