İHH Kartal Çalışmalarını Anlattı

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın kuruluşundan günümüze kadar ki sürecin aktarıldığı kahvaltılı toplantı sonrasında yapılan bilgilendirmede şu görüşlere yer verildi;

İHH İnsani Yardım Vakfı, 1992 yılında ortaya çıkan Bosna Savaşı’na kayıtsız kalamayan gönüllülerin başlatmış olduğu insani yardım çalışmalarının, 1995 yılında vakıf olarak yapılanması ile İstanbul’da hayat bulmuştur.

İHH İnsani Yardım Vakfı; savaş, işgal ve doğal afetler sebebiyle sıkıntıya düşmüş, felakete uğramış, zulüm görmüş ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor; ayni ve nakdi yardımların yanı sıra kalıcı projelerle de ihtiyaç sahiplerini destekliyor.

Acil yardım, sosyal yardım, eğitim ve sağlık yardımlarının yanı sıra insan hakları ihlallerini önleme konusunda da faaliyet gösteriyor. Hak ihlali yaşanan coğrafyaların gündeme taşınması, toplumumuzdaki kanaat önderlerinin yaşanan mağduriyetlerden haberdar edilmesi ve bu konuda duyarlılık oluşturularak çözüme yönelik somut adımlar atılması da İHH’nın öncelikleri arasında yer alıyor.

Düzenli olarak gerçekleştirdiği Ramazan ve Kurban yardımlarının yanı sıra savaş, işgal ve doğal afetler nedeniyle mağdur olan coğrafyalarda kalıcı projeler hayata geçiriyor. Kalıcı konut ve eğitim merkezi inşası, su kuyuları ve sağlık merkezleri açılması bu projelerden bazıları. İHH İnsani Yardım Vakfı’nın dönemsel olarak gündeme taşıdığı kampanyalar vesilesiyle mağdur coğrafyaların sorunları kamuoyuna duyuruluyor, hayırseverlerin desteğiyle birçok ülkede önemli projeler gerçekleştiriliyor.

Asya’dan Afrika’ya, Balkanlar’dan Uzakdoğu’ya dünyanın farklı bölgelerinde hayata geçirdiği çalışmaların yanı sıra Türkiye’de de ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor. Sivil kuruluşların, toplumun inşasında üstleneceği etkin rol için iyi bir örneklik teşkil eden İHH İnsani Yardım Vakfı, doğal afetler sonucu ortaya çıkan mağduriyetleri giderme konusunda çalışıyor; eğitim yardımları, Ramazan ve Kurban yardımları, arama kurtarma ve yetim destekleme çalışmaları gibi projelerle Türkiye’deki yardım faaliyetlerini sürdürüyor.

Faaliyette bulunduğu coğrafyalarda kalıcı projeler hayata geçirmeyi önceleyen, T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından “Kaynaklarını En İyi Kullanan Vakıf” olarak tanımlanan ve TBMM Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görülen Vakfımız, 123 ülkede acil yardım, sağlık, eğitim, gıda, barınma vb. sosyal yardım alanlarında projeler gerçekleştiriyor.

İHH Kartal temsilciği olarak bizlerde şubemizin açıldığı ilk günden itibaren kartal ilçemizdeki gönüllü ve hayırseverlerimiz ile birçok faaliyeti hayata geçirmiş bulunmaktayız.

Kartal Temsilciliği olarak
İhtiyaç sahibi kayıt sayımız 1084, 634 aktif ihtiyaç sahibi (76sı yetim aile)

Kartal ilçeden sahiplenilen yetim sayısı; 37

Kartal da ikametlilerin sahiplendiği yetim sayısı; 1.261

Erzak yardımı yapılan aile sayıları;
2020- 450 ad.
2021- 550 ad.
2022- 650 ad.

Diğer yardımlarımız ve sayılar ilçe olarak;
2020- 127 katarakt, 608 kurban, 426.500 zekât, 5 su kuyusu
2021- 140 katarakt, 418 kurban, 567.632 zekât, 4 su kuyusu
2022- 64 katarakt, 377 kurban, 688.484 zekât, 6 su kuyusu

Son 1 yılda tamamlanan projelerimiz (Kartal) ve rakamları veya adetleri proje içeriğine göre;
İhtiyaç sahibi ve yetimler için İki yüze yakın bayramlık kart dağıtıldı ve 50 aileye et dağıtımı yapıldı
Un Desteği -Kış Kampanyası- Suriye
Fidan Ekimi Projesi Afganistan
Risale Okulu 2021-2022 Sosyal Nakdi Destek ve Eğitim Destek Projesi
Muhtaç Öğrencilere Kırtasiye Seti Dağıtımı
Burkina Faso | Dokuma Tezgâhı Dağıtımı
Yetimhane İftar-Sahur Projesi
Sri Lanka Okul Projesi

Bazı projelerdeki standart bağış bedelleri;
Katarakt- 75 Dolar
Un- çuval 520 TL 1 tır 260.000 TL
Su kuyusu- 3000 Euro
Kur’an- 75 TL
Yetim sponsorluğu- aylık 250 TL yıllık 3000 TL
Kurban- 2000 TL
(Kurban çalışmaları hariç bu fonlara 5-10 TL gibi miktarlarda bağış yapılabilir)
SMS Bağışlar
BAGIS, SURIYE, UN, KATARAKT, SU, FILISTIN, YETIM, ARAKAN, ACIL gibi kelimeler yazarak 3072 hattına SMS göndererek 10 TL, 4072 hattına SMS göndererek 50 TL bağışlayabilirsiniz.
0212 631 21 21 numaralı telefondan günün her saati kredi kartınızla telefonla tuşlama yaparak (IVR sistemiyle) bağış yapabilirsiniz.