34. Ekonomi Buluşması Kartal’da gerçekleşti

Titanic Business Otel’de gerçekleştirilen programa konuşmacı olarak Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan ve bürokratlar katıldı. Programa AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Gıyaseddin Gergin, AK Parti İl Yönetim Kurulu üyeleri, AK Parti Kartal İlçe Başkanı Ebubekir Taşyürek ve yönetim kurulu üyeleri ile sanayici ve iş dünyasından çok sayıda kişi katıldı.

Programda, yeni vergi düzenlemeleri, konut kredisi, enflasyonla mücadele başta olmak üzere pek çok konu hakkında bilgilendirme yapıldı. Ayrıca, kur korumalı mevduat hesaplarına yönelik devam eden başvurular ve güncel ekonomik gelişmelere ilişkin sunum yapıldı.

Taşyürek; “Kartal’a bir ağaç bile dikilmemiştir”
Programın açılış konuşmasını ev sahibi olarak AK Parti Kartal İlçe Başkanı Ebubekir Taşyürek yaptı. Katılımcılara ayrı ayrı teşekkür eden Taşyürek, Kartal’da yaşanan gelişmeleri aktardı. Kartal’ın önemli bir konuma sahip olduğunun altını çizen Taşyürek; “Konum ve tarihi itibariyle çok önemli bir ilçe olan Kartal’ın maalesef diğer ilçelerin gerisinde kaldığını üzülerek söylemek istiyorum. Merhum Arif Dağlar’dan sonra maalesef Kartal’a herhangi bir hizmet üretilmemiştir. Kartal 2009’da yaşadığı bir iş kazası nedeniyle belediyecilik anlamında, ekonomi alanında maalesef bir ilerleme kaydedilmedi. Merhum Arif Dağlar’ın ardından Kartal’a bir ağaç bile dikilmemiştir. Kartal halkının ekonomik ve hak ettiği hizmetleri alacağı günlerin çok yakın olduğunu, halkımızın taktiri doğrultusunda inşallah yakında göreceğiz.” Dedi.

Ekonomik gelişmelere de değinen Taşyürek, AK Parti iktidarında ekonomik alanında büyük atılımların yapıldığını vurguladı.

Daha sonra söz alan AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Gıyaseddin Gergin ise yaptığı konuşmada ekonomik gelişmelere değindi. Ekonomik krizin dünyayı etkilediğini vurgulayan Gergin; “Son dönemlerde yaşanan salgın hastalıklar ve yakınımızda yaşanan savaş gibi birçok faktör sosyal hayatımızın gibi ekonomik alanda da birçok değişime neden oldu. Biz geçmişte olduğu gibi bundan sonrada halkımızın refahı için mücadele edeceğiz. Önemli olan kolay dönemlerde ülkeyi yönetmek değil, zor süreçlerde ülkeyi yönetebilmektir. AK Parti olarak bu süreci en iyi şekilde yönetmekteyiz” dedi.

Son olarak söz alan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan ise 20 yıl boyunca ekonomik alandaki yeniliklerden ve son dönemdeki güncel konularla ilgili katılımcılara sunum yaptı. Gürcan yaptığı konuşmada; “Bizim için önemli olan sizinle birlikte büyük Türkiye’nin ekonomik görünümünü anlatmak ve ardından siz değerli iş insanlarımızın sorularını yanıtlamak ve bize ilettiğiniz talep ve hususları bu masanın etrafında tartışmaktır. Bizim için bu programların en önemli kısmı sizleri dinlemek. Bu programlara Anadolu’nun illerinde ve zaman zaman İstanbul’un ilçelerinde de devam ediyoruz. Sektör buluşmaları ile de devam edeceğiz. Çünkü bizim için sektörün sıkıntılarını ve sesini yerinde dinlemek çok önemli ve buna göre de sonuçlar üretmek istiyoruz. Türkiye bugün, ihracatını ve turizm gelirlerini artıran bir ülke haline geldi. Türkiye de dünyada almış olduğu turizm gelirleri payını yükseltmeye devam ediyor. Bu sürecin de devam etmesini bekliyoruz. İstihdamını artırmaya devam eden bir ülke görünümümüz var. Şu anda 31 milyon 14 bin kişilik bir istihdamımız var. İstihdamını, kapasitesini ve ihracatını artıran bir ülke görünümünü de inşallah siz iş adamlarımızla birlikte yakalayacağız” dedi.

Uygulanan faiz politikasını da savunan Gürcan; “Eğer bu politikayı uygulamamış olsaydık, ekonomimiz daha kötü bir noktada olacaktı. İşsiz sayımız daha fazla olacaktı. Diğer ülkelerde bunun örneklerini görmekteyiz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından program basına kapalı olarak soru cevap şeklinde devam etti.