KİPTAŞ, Tuzla Meydan Evleri 6 Ay Erken Teslim Edecek

KİPTAŞ’ın taahhüt edilen süreden 6 ay önce daireleri hak sahiplerine teslim edecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bizim sosyal alan ürettiğimiz yerler, başka projelerde, başka konumda yerler üretilerek birilerinin aile vakıflarına, birilerinin şahsi kullanımlarına tahsis edildi. Sadece Başakşehir’de 10-15 beş yerde mahkemelerimiz sürüyor onları tekrar geri alabilmek adına, millet adına. Biz öyle yapmıyoruz; ne yapıyoruz? Belediyemize alan kazandırıyoruz. Kimi yerde kreş yapıyoruz. Kimi yerde Aile Sağlığı Destek Merkezi yapıyoruz. Kimi yerde vatandaşlarımıza Psikolojik Danışma Merkezi yapıyoruz. Kimi yerde kütüphane yapıyoruz. Sadece şu kısacık dönemde, ‘150 Günde 150 Proje’ döneminde 20 kütüphaneyi katıyoruz. Bir o kadar kreş katıyoruz. Bunlar yoktu. Yapıyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki KİPTAŞ tarafından 31 Mayıs 2021’de temeli atılan KİPTAŞ Tuzla Meydan Evleri için “Hak Sahibi Daire Belirleme Kura Çekilişi” gerçekleştirildi. Fatih’teki Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde, noter huzurunda gerçekleştirilen çekiliş öncesinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt birer konuşma yaptı. Kendisinin siyaset öncesi mesleği olduğu için inşaat ve KİPTAŞ’la ilgili konularla birebir ilgilendiğini belirten İmamoğlu, “Biraz da onları yoruyorum.

Ücretsiz de danışmanlık yapıyorum onlara bu arada” esprisini yaptı. “Yaşamının yaklaşık kırk küsur yılı o alanda geçmiş bir insan olarak; bütün bilgimi, görgümü, enerji bu anları aktarmaya gayret ediyorum” diyen İmamoğlu, “Yaşadığımız işte ekonomik sorunlar, yaşadığımız o teknik sorunlar, insanların konut ihtiyacının giderilmesi, insanların artık tırnak içinde olan barınma ihtiyacının giderilmesi tarifinin yapıldığı bu ülkede, bu sorunu hep birlikte çözmek zorundayız. Ciddi adımlar atılmak zorunda” ifadelerini kullandı.

“KONUT SORUNU TEK BAŞINA ÇÖZÜLECEK BİR MESELE DEĞİL”

İBB ve ilgili kurumları olarak uygun ödeme koşulları olan, depreme dayanıklı ve tasarım gücü yüksek konutlar üretme hedefinde olduklarını vurgulayan İmamoğlu, “Konut sorunu, barınma sorunu, bir ülkede tek başına bir kurumun çözebileceği bir sorun değil. Yani bunu otursun tek başına KİPTAŞ çözsün; çözemez. Şehircilik Bakanlığı çözsün; çözemez. Çözemedi zaten. Çözemiyor. Bu bir suçlama cephesi değil. Bazı konular vardır ki; -biz çok severiz bunu- orada el birliği gerekir. Güç birliği gerekir. Bir arada konuşmak, bir arada çözüm bulmak gerekir. Depremle mücadele gibi. Konut sorununu hep birlikte bir seferberlik halinde çözmek gibi. Çünkü bunu paydaşları var. Ekonomik paydaşları var. Üretici paydaşları var. Sektörel paydaşları var. Bütün bu paydaşlarla bir arada üretmek, önemli bir mesele” uyarılarında bulundu.

“KİMİN MALINI ÇÖP YAPIYORSUN?”

İmamoğlu, “Biz ne yapıyoruz kendi organizasyonumuz içerisinde” sorusunu, şu sözlerle yanıtladı:

“Elimizdeki bütün imkanlar ile bu anlattığım prensipleri asla bırakmadan, başlangıcından bitişine, yetmedi devam eden sürecinde dahi işletilmesi ve yaşamın orada sürdürülmesinin sürecini de takip ederek, bir bütüncül hizmet ortamı sunuyoruz. Burada ortaya koyduğumuz mesele, bir yandan çağdaş ve örnek sosyal konut üretmek, bir yandan dayanıklı konutlarla İstanbul’u güçlendirmek, bir yandan da insanlarını mutlu etmek. Buradan örnek çıkarttığımız her işi Türkiye’ye anlatıyoruz ve diyoruz ki: İşte böyle olmalı. Bizim aslında bu hamleleri, bu şekilde yaparken, aynı şeyi kimden bekliyoruz biliyor musunuz? Biz, bunu bakanlığımızdan ve diğer kurumlarımızdan bekliyoruz. Beraber konuşalım. Beraber üretelim. Yani bizim görevi devralmadan önce imarlı, planlı, hatta projeli, hatta ruhsata alınmış arsalarımızı…

Biz orada binlerce daha sosyal konut üretebilirdik. Hala davalarıyla uğraşıyoruz. Arsalarımızı, görevimizi aldıktan 2 ay sonra plansız hale getiren, 3-4 ay sonra ruhsatını iptal eden, 4-5 ay sonra konut projesi… Ben almamışım arsayı, benden önceki yönetim almış orada inşaat yapmak üzere. Orayı yeşil alan haline getiren aklı, vallahi de billahi de benim aklım anlamaya yetmiyor. Bu niçin yapılır mesela? Kimin malını çöp yapıyorsun? Benim değil ki. Hepimizin, milletin malı. Bunu hangi maksatla böyle yapabilirsin? Bu nasıl bir siyasi hırs veya ihtiras?”

KİPTAŞ’A ‘ERKEN TESLİM’ TEŞEKKÜRÜ

KİPTAŞ’ın söz konusu projeyi, öngörülenden 6 önce tamamlayacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren İmamoğlu, “Sevgili Genel Müdürümüz 3 Aralık’ta evlerin teslim edeceğini söyledi. Tören yaptığımızda, evin bütün ortak alanlarla ilgili sorunları çözülmüş olur ise ve yaşamsal birtakım ihtiyaçların tümden giderildiği bir ortam olur ise, sıcak suyundan doğalgazına, elektriğine; bir de ‘Hazır, oraya acil taşınmam gerekir’ diyen olabilir, 10-15 aile olur ya taşınır… O zaman ben de bir ailedeki kahve içme arzumu biraz daha geri çekmiş olurum. Bunu da gerçekleştirirseniz, o tarihte bu güzel anı da yaşanmış oluruz. 6 ay önce bitirerek, insanları daha erken mutlu edebilmenin bugün bende olan memnuniyetini gerçekleştirdikleri için, Genel Müdür’e ve KİPTAŞ’ın bütün çalışanlarına, oradaki yüklenici firmamızın hassasiyetine ve değerli çalışmalarına yürekten teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

KURT: “19 DÜKKAN İÇİN 12 EKİM’DE MÜZAYEDEYE ÇIKIYORUZ”

Ürettikleri konutları 264 bin TL’den başlayan fiyatlar ve 2 bin 800 TL sabit taksitli ödeme planlarıyla satışa sunduklarını hatırlatan Kurt, “Bu sayede 40 binin üzerinde başvuru aldık. Bu projemizde yer alan 9 adet cadde üstü dükkanla, yine Tuzla’da ‘Aydınlıkevler’ projemizde yer alan 10 adet cadde üstü dükkanımızı 12 Ekim Çarşamba günü, yine bir KİPTAŞ geleneği haline gelen müzayede yöntemi satışa çıkıyoruz. Bu satıştaki amacımız hem şirketimize bir kaynak üretmek hem de siz hak sahiplerinizin dairelerinize oturmadan önce sizi destekleyecek ticari üniteleri hayata geçirmek” bilgisini paylaştı.

Tuzla Meydan Evler projesini de Silivri ve İzmit’teki projelerde olduğu gibi, belirlenen tarihlerinden önce teslim edeceklerini kaydeden Kurt, “Teslim başlangıç tarihimiz, 24 Haziran 2023 tarihiydi. Dairelerinizin teslimine 3 Aralık 2022 tarihinde başlıyoruz. Projemizi taahhüdümüzden tam 6 ay erken teslim ederek, yine sosyal konutlarda bir KİPTAŞ klasiğine imza atarak, erken teslim yapacağız” dedi.

Konuşmaların ardından İmamoğlu, CHP milletvekili Gökan Zeybek ile beraberlerindeki heyet, Bakırköy 23. Noter Vekili Mustafa Kalaycı’nın şahitliğinde ilk talihlilerin çekilişlerini gerçekleştirdi.

TÜRKİYE’DE İLK: GRİ SU GERİ KAZANIM SİSTEMİ

158 taşınmaz için 39 bin kişinin başvuruda bulunduğu projede, evi olmayanlara ve daha önce KİPTAŞ‘tan konut satın almayanlara öncelik tanındı. En az yüzde 40 oranında engelli vatandaşlar, şehit aileleri, harp ve vazife malulleri, dul ve yetimler ile pandemi döneminde üstün çaba gösteren sağlık çalışanları ayrıcalıklı grup olarak tanımlandı ve kendilerine konut ayrıldı. 5 blok, 149 konut ve 9 ticari birimden oluşan ve kaliteli malzeme kullanılarak tamamlanma aşamasına gelen projede, alıcılara dönemin en uygun ödeme şartlarını sunuldu. Tuzla Meydan Evler projesi, Türkiye’de ilk kez bir sosyal konut projesinde kullanılan “Gri Su Geri Kazanım” sistemiyle de ön plana çıktı. Bu sistemde evlerde kullanılan sular (duş, küvet, lavabo, çamaşır makineleri ve mutfaklardan vb. gelen evsel nitelikli atık sular) arıtılarak, yeniden (klozetlerin rezervuarlarında ve bahçe sulaması için) kullanılıyor. Böylece hem su faturalarından hem de günde ortalama 100-150 kişinin ihtiyacı olan yaklaşık 20 bin litre sudan tasarruf edilerek, doğal su kaynaklarının ve çevrenin korunmasına önemli katkıda bulunuluyor. KİPTAŞ Tuzla Meydan Evler; modern mimarisi, çocuk oyun alanları, cadde üstü dükkânları ve duvarlarla çevrili olmayan tasarım anlayışıyla bulunduğu bölgeye de değer katacak.

Bir cevap yazın