İstanbul barajlarından sevindiren haber

Son günlerde yaşanan yağışlı günlerin ardından baraj doluluk oranları yüzde 65 seviyesine çıktı. Öngörüler, önümüzdeki günlerde gelecek yağışlarla, doluluğun yüzde 70’i geçeceği yönünde. Dünya Su Günü dolayısıyla değerlendirmelerde bulunan İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, bu yıl bir su krizi söz konusu olmayacağını belirterek, yine de tasarrufunun önemine işaret etti. Mermutlu “İBB ve İSKİ olarak, İstanbullulardan suyu tasarruflu kullanımlarını bekliyoruz. Ancak biz de hem suyumuzu korumak hem de şehrin geleceğini planlamak için gerekli çalışmaları süratle gerçekleştiriyoruz” dedi.

Mermutlu, İstanbul’da kişi başına günde ortalama 190 litre su tüketildiğini belirterek “2053 yılında bu miktarın 210 litreye ulaşacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu. Ülkemizin, yarı kurak ve kurak iklime sahip olduğunu ve suyu verimli kullanmanın her zaman önem taşıdığının altını çizen Genel Müdür Mermutlu, “İstanbullular olarak, günlük alışkanlıklarımızda gerçekleştireceğimiz küçük değişikliklerle suyumuzu koruyabiliriz” dedi.

İstanbul’da barajların doluluk oranına da değinen İSKİ Genel Müdürü Mermutlu, “22 Mart itibariyle barajlarımızın doluluk oranı yüzde 65’e ulaştı. Geçen yıl aynı dönemde bu rakam yüzde 64’tü. Önümüzdeki günlerde gelecek olan yağışlarla yüzde 70’leri geçeceğimizi öngörüyoruz. İstanbul’da bir su sıkıntısının yaşanmayacağını belirtmek istiyorum. Ancak tedbiri de elden bırakmamak gerekiyor” şeklinde konuştu.

SU TASARRUFUNDA PRATİK ÖNERİLER

İSKİ su tasarrufu konusunda küçük ve etkili önerilerle ilgili de bilgi verdi. Buna göre duş-banyo süreleri kısaltabilir, musluktan sıcak su akana kadar bir kovada su biriktirebiliriz. Bulaşıkları sudan geçirmeden bulaşık makinesinde yıkayabilir, dişlerimizi fırçalarken musluğu kapatabiliriz. Damlatan musluklarımızı ve akan klozetlerimizi tamir ettirebilir, sebze ve meyveleri akan suda değil su dolu bir kabın içinde yıkayabiliriz. Çamaşır makinesini tam dolduktan sonra çalıştırabilir, lavaboların altında bulunan vanaları kısabiliriz.