Fikret Orman’dan flaş açıklamalar! Orhan Ak, Quaresma, Burak Yılmaz, Kagawa, Konoplyanka…

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Avusturya kampında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İşte Orman’ın yaptığı açıklamalar: Tahmin ediyorum kampa yeni transfer gelmez” “Burada 31 oyuncumuz var. Güzel bir kamp dönemi geçiriyoruz. Tabii ki transfer ihtiyaçlarımız var. Hocamızla beraber iyi bir çalışma dönemi geçiriyoruz. Transferin bitmesi daha 2 Eylül. 1 ay daha var. Beşiktaş’ta transfer yapmak dünyanın..

Fikret Orman’dan flaş açıklamalar! Orhan Ak, Quaresma, Burak Yılmaz, Kagawa, Konoplyanka…
Yazar : Tarih : Okunma : 50 views Yorum Yap

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Avusturya kampında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İşte Orman’ın yaptığı açıklamalar:

Tahmin ediyorum kampa yeni transfer gelmez”

“Burada 31 oyuncumuz var. Güzel bir kamp dönemi geçiriyoruz. Tabii ki transfer ihtiyaçlarımız var. Hocamızla beraber iyi bir çalışma dönemi geçiriyoruz. Transferin bitmesi daha 2 Eylül. 1 ay daha var. Beşiktaş’ta transfer yapmak dünyanın en kolay işi ama transferin mali portresi bizi daha sonra zorluyor. Çalışıyoruz. Tahmin ediyorum kampa yeni transfer gelmez. 2 Eylül’e kadar elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Bunun içerisinde bazı oyuncular da gidebilir”

“Quaresma, gitmek isterse gelir şartları konuşuruz”

“Ricardo çok duygusal bir kişilik. Futbol hayatının en uzun dönemini Beşiktaş’ta geçiriyor. Beşiktaş’a başkan olduğum dönemde 8 ay benimle çalıştı. Gİtti, geldi ve 5. senedeyiz. Bakacak olursak 6,5-7 senesini Beşiktaş’ta geçirdi. Duygusal bir arkadaş. Böyle sözlerden etkileniyor. Onun tecrübesindeki birinin çabuk etkilenmemesi gerekiyor. İçinizden biri haber yapıyor, bu kaoslar ortaya çıkıyor. Biz genel itibari ile hiçbir oyuncumuz ile alakalı kamuoyu önünde gayri ciddi ifadelerde bulunmayız. Burası ciddi bir kulüp. Ricardo’nın 1 sene daha sözleşmesi var. Gitmek isterse gelir şartları konuşuruz. Şu anda takımla beraber çalışıyor. Hocası istemiyor deniyor, her maçta ilk 11’de oynuyor. Demek ki böyle şeyler söz konusu değil. Tabii ki şartlar 1 günden 1 güne değişebiliyor. Biz kendi çizgimizde devam ediyoruz. Bizim yolumuz başka. Gerçekler hiçbir zaman sümen altında kalmaz. Bir gün ortaya çıkar. Bu olayda olduğu gibi”

“Sahaya inen çocuklarla konuştum”

“Güzel bir sezona başlıyoruz. Güzel işler yapmak istiyoruz. Pozitif bir hava ile gitmeye çalışıyoruz. Beşiktaş mutlulukla büyüyen bir kulüp. ‘Beşiktaş’ın mutsuzluğu üzerine bir şey yapmayın’ diye ikazda bulunuyorum. Küçük resime baktığımız zaman Beşiktaş’ta hep bir negatiflik üzerine çalışan bir ekip var. Bu çalışan ekip bir oyuncu da oluyor, ‘o gitmesin, bu kalsın’ da oluyor. Dün buradaydım, sahaya inen çocuklarla konuştum. ‘Kaç yaşındasınız?’ dedim. 22-23 yaşındalar. Benim kızımdan küçükler.”

“Sizi kim 25 milyonun temsilcisi olarak seçti? Mevzu Beşiktaş’ı karıştırmak”

“40 senedir Beşiktaş Kulübü içerisinde sporculuk, yöneticilik, başkanlık yaptım. İnternet üzerinden bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. İnternet sayfası kuruyorlar ve gündem yaratmaya çalışıyorlar. Bunun benzer olayları farklı kulüplerde de var. Ama onlarda bunlar bu kadar konuşulmuyor. Taraftar dediğiniz 25 milyon kişidir. ‘Beşiktaş taraftarını kim temsil ediyor?’ dediğinde Beşiktaş yönetim kurulu ve başkanıdır. Yolda kavga olduğunda durup s’iz hangi takımı tutuyorsunuz?’ diye mi soruyoruz? Her yerde Beşiktaş taraftarı var. Stadın önünde açıklama yapılıyor. Şunu istemiyoruz, Ziraat Bankası ile anlaşma var. Sonra da slogan ve Beşiktaş’ın sahibi taraftarıdır. Sizi kim 25 milyonun temsilcisi olarak seçti? Size bu yetkiyi kim verdi? Legal yapmak isterseniz bir dernek kurarsınız. Burada büyük seçim de mevzu o değil. Mevzu Beşiktaş’ı karıştırmak. Neden böyle bir şeye ihtiyaç var? Daha vahim olaylar oldu ve gündeme gelmedi.”

“Bırakın biz işimizi yapalım”

“4. bitirdiğimiz günden itibaren ‘onu istemiyoruz, bu gelmesin’ sözleri var. Amaç nedir? Burası büyük bir camiadır. Bu camianın taraftarları kongre üyesi olabiliyor, yönetimlere talip olabiliyorlar. Sistem buna kurulmuş. Sizi kim seçti de taraftarı temsilen bu işin liderliğine soyunuyorsunuz. Buradaki asıl amaç Beşiktaş’ı karıştırmak. Benim bu son dönemim. Bu dönem bittikten sonra yeni bir başkan ve yönetim gelecek. Bırakın biz işimizi yapalım. Şimdi herkes mutlu.”

“4-5 çocuğu örgütleyip getiriyorlar”

“Ben insanlarla arama mesafe koymam. Her dakika taraftarla beraberim. ‘Niçin istemiyorsun?’ diye soruyoruz, ‘bilmiyorum’ diyorlar. Biz burada Türkiye’yi temsil ediyoruz. Buradaki bu görüntülerin kimseye faydası olmaz. Şimdi taraftarı internet üzerinden kuruyorlar. Bu olay benim tarafımdan çok net gözüken bir olaydır. Beşiktaş başkanı Uşak’a ilk defa gitmiş. Binlerce taraftarla fotoğraflar çekiliyorum. Forma alıyorlar, şaka yapıyoruz. Oraya 4-5 çocuğu örgütleyip getiriyorlar. Onları çekiyorlar ve sosyal medyada paylaşıyorlar. Bunun Beşiktaş’a kazancı yok.”

“Orhan Ak, pırlanta gibi çocuk”

“Çok iyi bir ekibimiz var. Başlangıç zor olacak. Başkan olduğumdan bu yana Beşiktaş’ın oynadığı oyun düzeninden farklı bir oyun düzenine geçiliyor. Sezon sonunda şampiyon olacağımıza inanıyorum. Beşiktaşlılar kendilerine ‘Neden’ sorusunu sormalılar. Bu mevzuların kimseye kazancı yok. Ben o fotoğrafı net görüyorum. Biz de burada 40 kişi toplanıp, ‘şu bakanı istemiyoruz’ diye açıklama yapalım. Buradan 50 B.Münih taraftarı olarak gidelim ve ‘şu oyuncu gelmesin’ diyelim. Buradaki amaç nedir? Orhan Ak da pırlanta gibi çocuk. Beşiktaş için uğraşıyor. Faydalı olmak istiyor.”

“Bugün bu mevzu kapanacak, yarın başka bir mevzu başlayacak”

“Bundan evvel yüzlercesi oldu. Bunun benzerleri oluyor ve gündemde yok. Yapmayın arkadaşlar. Güzel bir sezon yaşayalım. Müthiş bir stadyumumuz var. Ümraniye’de yeni altyapı tesisleri oldu. Gerede kamp tesisimiz bitti ve açılışını yapacağız. Bugün bu mevzu kapanacak, yarın başka bir mevzu başlayacak. Çünkü niyet iyi değil. İktidar elde etmekse amacınız ben bir daha aday olmayacağım. İyi bir sezon geçirelim ve faydalı işler yapalım”

“O kararı kim verebilirdi?”

“Bir şeye nasıl bakmak isterseniz o şekilde görürsünüz. Benim kadar Beşiktaş değerlerine sahip çıkan son süreçte bir başkan olduğuna inanmıyorum. Süleyman ağabeyleri bunların içerisine katmıyorum. Mehmet Üstünkaya adına tesis yaptım. Gazi Akınal, Şevket Belgin adına tesis ve müzeler yaptım. Beşiktaş, Fenerbahçe maçına çıkmadı. O süreç içerisinde Beşiktaş yönetimi ve başkanı haricinde o kararı kim verebilirdi? Gerekli duruş olduğunda biz duruşumuzu sergiliyoruz. Şimdiki röportajda da algılar oluşacak. Algılamak istemeyen farklısını yazacak. Ben benden evvel ki dönemde bununla alakalı 50 tane örnek veririm. O gün hiç konuşulmuyordu. Beşiktaş’ı mutsuz yapmayın. Gazetecilere antrenmanlar açık. İletişim iyi. Taraftarlar geliyor. İyi bir sezona başlayacağız. İnşallah iyi bir kura çekeceğiz, UEFA’da gidebildiğimiz en iyi noktaya gideceğiz. Kurumun içerisinde krizler olabilir. Bunları çözecek de yönetim kurulu ve başkan var. Problem çıkartmak Baba Hakkı, Süleyman Seba’ların ruhuna uygun bir şey değil. Onların olduğu jenerasyonda böyle şeyler olmazdı”

“Burak Yılmaz, futbolu Beşiktaş’ta bırakmak için geldi”

“Spontene olarak Burak Yılmaz’ın kaptanlığı ile ilgili konuştuk. Bugün geldiğimiz noktada kaptanlığımızı 5 sene Tolga Zengin yaptı. Önemli hizmetler verdi ve kontrat sonunda ayrıldık. Kaptanlık kararını yönetim kurulu verir. Biz de kendi aramızda tartıştık. Burak Yılmaz’ın liderlik yapısı, şampiyonluğu isteme arzusu, oyuncular üzerindeki saygılınlığını üst seviyede gördüğümüz için Burak Yılmaz kararını verdik. Atiba artık sembol oldu ve ikinci kaptan oldu. Daha sonra Gökhan Gönül’de 3. kaptanımız oldu. İnşallah güzel bir sezon olacak. Burak Yılmaz, futbolu Beşiktaş’ta bırakmak için geldi.”

“Beşiktaş’ı içten yıkmak için mevzular aranıyor”

“Önder hoca ile yapmak istedik, olmadı. Beşiktaş’a başkan olduğum günden bu yana hemen hemen bütün departmanları profesyonelleştirdik. Yönetim Kurulu dışında profesyoneller tarafından yönetiliyor. Muhteşem personellerimiz var. Pazarlamada Umut Kutlu var. İşine çok hakim. Beşiktaş’ın marketing işlerini beraber yaptık. Serdil geldi, Kartal Yuvalarında başarı oldu. Hepimiz ürünleri görüyoruz. İletişimde Heval hanım burada. Ekip profesyonelleşti. Basın sözcüsü bile profesyonel olarak gitmeli. Stat konusunda Ahmet Ateş var. Stadı onlar yönetiyor. Bana haftada 1 soru sorarlar. Finansmanda Seçil bey var. Gökhan bey var CEO’muz. Beşiktaş’ın en önemli tarafı sportif taraflar. Basketbolda Turhan hoca var. Ondan da memnunuz. Artık benim son dönemim. Benim arkada bırakacak miras, iyi bir yapılanma olmalıdır. Yönetim kurulu seçilmeden bu fikir yaratıldı. Beşiktaş’ı içten yıkmak için mevzular aranıyor.”

“Umut Güner ve Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nu tarih iyi yazacak”

“Umut Güner yeni dönemde işi profesyonelleştirmek istedi. Ali Naibi de biz de yetişti. Böyle bir yönetim olacağının faydasını Umut Güner söyledi. Transfer Beşiktaş’ın bir tek işi değil. Popüler olduğu için onu yapan yöneticilere de zarar veriyor. Şafak da Umut da önemli işler yaptılar. Dorukhan Toköz, Güven Yalçın onların yaptığı işler. Douglas, Umut Güner’in başlattığı işlerdir. Şu anda Umut Güner’in transfer ile alakalı görevleri var. Bu işin başındaki kişi Ali Naibi’dir. Sancılı oluyor. İnsanların gurur ve onurları ile oynuyorlar. Herkes üzülüyor. Beşiktaş’ta yöneticilik yaptığım dönemde 2. başkanım ile her konuyu tartışırdım. Özellikle final kararlarını 2. başkanımla tartışırım. Öyle yönetiyoruz. Futbol ve basketbol organizasyonumuz profesyonel olarak gidiyor. Yanımda Beşiktaşlı profesyonel var. Umut Günerde Şafak Mahmutyazıcıoğlu da güzel işler yaptılar. Tarih onları iyi yazacaktır. O gayret içerisindeyiz”

“Men durumumuz vardı, o ceza bitti”

“Bizim men durumumuz vardı. O ceza bitti. İnşallah biz güzel kuralar çekeceğiz. Bize verilen tribünde biletleri kulüp olarak alacağız. Adil olarak dağıtacağız. Beşiktaş’ın dünyanın her yerinde taraftarı var.”

“Camialarla karşı karşıya gelmem”

“Büyük bir camia başkanının yaptığı yorumun üzerine yorum yapmam. Camialarla karşı karşıya gelmem. Ben kendi doğrularımı söyledim.”

“Biz hak üzerine kurulmuş bir kulübüz”

“Bizim yolumuz başka, Beşiktaşlıların yolu başka. Son forma lansmanında çıkan mottada bunları söylüyoruz. Biz skorla olan Beşiktaşlılardan değiliz. Biz hak üzerine kurulmuş bir kulübüz. Biz bu ülkenin kuruluşunda mücadele etmiş bir camiayız. Biz mutlulukla beslenen, gülen ve birbirini seven bir camiayız. Bunun dışındaki polemiklere çekilmek istemiyoruz. Biz kendi doğrularımız ile gidiyoruz.”

“Bu adamlar neden ceza aldı? Bunları siz tartışın”

“Biz zor günlerden geldik. Beraberlikler olacak. Bu sezon finale geleceğiz. Bu konuda çok arzuluyuz. Serkan Çınar ve Bülen Yıldırım ile alakalı benim söyleyeceğim çok şey yok. Bülent Yıldırım en son Galatasaray-Beşiktaş maçını yönetti. Sonra Serkan Çınar hangi maçı yönetti? İki tane hakem şampiyonluğa giden maçlarda etkin olmuş ki ceza aldılar. Bu adamlar neden ceza aldı? Bunları siz tartışın.”

“Eğerhakemleri baskı altına almaya müsade ederlerse…”

“Türkiye’de sistem değişmeli. İyiyi örnek yapacak bir düzene ihtiyaç var. Kötüyü örnek yaparsak, herkes kötünün arkasından gidiyor. Orada bir düzen değişikliğine ihtiyaç var. Hayırlı olsun. Değerli büyüğümüz Zekeriya Alp ve ekibine. Ben oldum olası bütün MHK Başkanları ile iyi geçindim. Bir kulübün şampiyon olmasını ve düşen takımını hakemler belirlerse futbolun marka değerine zarar verirler. Eğer bu hakemleri algı altına almak, baskı altına almaya müsade ederlerse biz de yapacağız. Bu bir tehdit değil. Beşiktaş, her zamanfutbola pozitif destek verme gayreti içerisinde oldu. Bundan zarar gören kulüp olmamamız lazım”

“Bizim ve oyuncularımızın menfaatine olursa konuşuruz”

“Oyuncuyu değerlendirme konusunda açık bir başkanım. Uygulamaları da yaptık. Oyuncular da bardak değil. Onlar için de hayırlı olan bir şey olduğunda pozitif bakıyoruz. Şu anda öyle bir durum gelişmedi. Gelişirse konuşuruz. Bizim şu andaki futbol yapılanmamız satma üzerine kurulu değil. Takım kadrosunda Dorukhan da var. Bizim menfaatimiz ve oyuncularımızın menfaatine olursa konuşuruz”

“Transfer yapmak istediğimiz mevkiler var”

“Burada 31 tane oyuncumuz var. Ligde de 24 oyuncu ile oynayacağız. Transfer yapmak istediğimiz mevkiler var. İllaki de transfer yaparak taraftar mutluluğu elde etmek günlük kazançtır. Taraftar sahadaki sonuç ile mutlu olur. Beşiktaş takımının 4. olduğu sezona bakın. Cenk Tosun santrafor. Pepe, Talisca gibi isimler vardı. Biz o sezonu 4. bitirdik. Doğru transferler yapmamız lazım.”

“Kagawa, duyduğum kadarıyla bir takımla anlaşıyormuş”

“Kagawa’nın gitmesini istemedik. Onun İspanya’da oynama sevdası vardı. ‘Gitme, kal’ da dedik. Duyduğum kadarıyla bir takım ile anlaşıyormuş. Bizden alacağı ücretin de % 30 altına gidiyormuş. İyi oyuncu olursa Japonya, Çin’den her yerden oyuncu alırız”

“Bu kavgada kazanan olmaz”

“Yarın kulüpler birliği toplantısı var. Yayıncı kuruluşun da sıkıntıları vardır. Doğrudur. Ülkemizde döviz hızla geriye doğru gidiyor. Bu konuşmaların olması bile Türk sporuna, beinsports’a zarar veriyor. İnşallah yarın hep beraber bu noktayı koyarız ve önümüze bakarız. Bu kavgada kazanan olmaz.”

“Sözleşmeyi yaptıktan sonra onu takımda göremedik”

“Veli Kavlak başarılı bir oyuncuydu. Sözleşmeyi yaptıktan sonra onu takımda göremedik. Omzunda bir sürü şeyler oldu. O gün sözleşme doğruydu. Bugünleri görseydik yapmazdık. Bunlar futbolun içerisinde olan şeyler. Futbola o günkü duruma göre bakmanız lazım.”

“Konoplyanka durumu yok”

“İstanbul’a kimin gidip gittiğini bilmiyorum ama Beşiktaş’la alakalı bir Konoplyanka durumu yok. Türkiye’ye herkes gelip gidebilir.”

haberkartal (admin@haberkartal.com)